Giresun HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN info@nefsipiraziz.com

Genel

Nefsi Piraziz

Piraziz’den doğan güneş gözlüğü…

- +

Güneş gözlüğünde markalaşma yetersizliği ve üst segmentteki tasarım eksikliği ile harekete geçen Kahraman Keleş girişim macerasını anlatıyor…

Optik ve güneş gözlüğü sektöründe markalaşma konusunda kendi hikâyesini yazan Papary Sunglasses Kurucusu Kahraman Keleş, 2023 trendlerini anlattı: Retronun güçlü bir dönüş yılı yaşanıyor, 70’ler modelleri dikkat çekiyor..

*Sizi tasarım güneş gözlüğü üretimine yönelten etkenler neler oldu?

1981 yılında Sirkeci’de bir gözlük fabrikasının satış sorumlusu olarak sektöre giriş yaptım. 11 yıllık bir çalışma hayatından sonra Lazer Optik adında bir perakende mağazası açtım. Güneş gözlüğü alanındaki markalaşma yetersizliğini tespit ederek özellikle üst segmentte yaşanan bu soruna odaklanarak Papary Sunglasses markamızı kurduk. Papary’i doğduğum Giresun’un Piraziz ilçesi Papar Mahallesi’nden yola çıkarak tahsillerini tamamlamış 3 oğlum ile beraber kurduk. Üç yıllık bir Ar-Ge süresinden sonra İtalyan ve Fransız tasarımcılar ile görüşerek 2014 yılında Fransa’da ilk tasarımlarımızı hazırlayarak modellerimizi üretmeye başladık. Tüm modellerimizi şu an ağırlıklı olarak İtalya’da özel hammadde ve malzemelerle üretiyoruz. Türkiye’de 50’ye yakın fiziki mağazada ve e-ticaret platformlarında satışa sunuluyor. Hedefimiz, Papary markasının global arenada değer görmesini sağlamak.

*Üretim alanınızda hangi ürünler var?

Papary markamızın üretim alanında şu an için sadece güneş gözlüğü, optik çerçeve ve özel tasarım gözlük kılıflarımız bulunuyor.

*Türkiye ve yurt dışı pazarlarda nasıl bir büyüklüğe eriştiniz?

Şu an Türkiye’de 50’ye yakın bayimiz mevcut. Aynı zamanda Kıbrıs Lefkoşa’da ve Girne’de 2 satış noktamız bulunuyor. Hem e-ticaret platformlarındaki hem de web sitemizdeki ürünler yoğun ilgi görüyor.

*Ürünleriniz arasında en çok hangi modeller tercih ediliyor?

Zamansız olan, her stile hitap eden tasarımları ile kemik ve metal modellerimiz tercih ediliyor. Fakat her müşterinin kendine ait benimsediği ve aynı modelin birkaç rengini edindiği birçok modelimiz de mevcut. Çocuk güneş gözlüğü ile ilgili Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor.

Retronun geri dönüşü

*2023 yılı trendleri nasıl olacak?

2023 yılında da renkli asetat modelleri ile açık renk camların kombinasyonlarını göreceğiz. Bu kombinasyonlar sadece metal gözlüklerde ön plana çıkacak. Her yılın zamansız modeli olan büyük koyu renkli camlı gözlükler bu yılın da vazgeçilmezlerinden olacak. Bu yıl retronun geri dönüşünü göreceğiz. 70’li yılların güneş gözlüğü modelleri en çok tercih edilen ürünlerden olacak. Havacı güneş gözlükleri ve kedi gözü güneş gözlükleri de bu yıl göreceğimiz modeller arasında yerini alacak.

*Tasarımlarınızı nasıl bir ekip ile gerçekleştiriyorsunuz? Ar-Ge konusundaki çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Tasarımlarımız şirketimizdeki profesyonel tasarım ekibimiz ve İtalya’daki tasarım ekibimiz ile iş birliği içerisinde gerçekleşiyor. Lazer Optik ve Papary Sunglasses olarak Ar-Ge çalısmalarımızı daha çok tasarım, çeşitli materyallerin gözlüğe uygulanabilirliği, cam – çerçeve ile ilgili yapılabilecek yönlü malzemelere ulaşmak ve onları ürünlerimizde uygulayabilmek için çalışıyoruz.

Haber: Duygu ERDOĞAN-Milliyet

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.