Giresun HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN info@nefsipiraziz.com

Genel

Nefsi Piraziz

Giresunlu Ercan Türk MEB Strateji Geliştirme Başkanlığına atandı.

- +

Ercan Türk MEB Strateji Geliştirme Başkanlığına atandı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yapmış olduğu üst düzey atamalarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığında görev yapmış olan başarılı bürokratları tek tek göreve getirirken eğitim camiası tarafından da memnuniyetle karşılanıyor.

Bakan Tekin yine bir stratejik atamaya imza atarak Milli Eğitim Bakanlığında Strateji Geliştirme Başkanlığına Ercan Türk’ü atadı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Milli Eğitim Bakanlığında görev yapmış bakanlığın hafızası olan bürokratların tek tek atamasına imza atıyor. Ercan Türk, daha öncelerinde 2003-2011 yılları arasında Daire Başkanı, Araştırma Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı/Araştırma ve Planlama Daire Başkanı – Strateji Geliştirme Başkanlığı/Stratejik Yönetim ve Planlama Daire Başkanı) olarak görev yapmıştı.

Sonrasında ise 2011-2018 yılları arasında Ortaöğretim Genel Müdürü olarak göreve getirilmişti.

Bakan Yusuf Tekin Ercan Türk’ü Strateji Geliştirme Başkanı olarak atadı.

Ercan Türk kimdir?

1970 yılında Giresun’un Dereli ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Dereli’de, ortaöğrenimini Giresun’da tamamladı.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması bölümünden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi ve Teftişi ana bilim dalında yüksek lisans yaptı ve “Cumhuriyet Döneminde Millî Eğitim Bakanlığı Merkez Örgütündeki Yapısal Değişmeler” konulu tez çalışmasıyla Eğitim Yönetimi Bilim Uzmanı oldu.

1988 yılında kamu görevine başladı. Mesleki yaşamı süresince değişik unvan ve görevlerde bulundu. Çok sayıda çalışmaya kursiyer, öğretim elemanı ve eğitim yöneticisi olarak katıldı. Eğitim ve yönetim alanında yürütülen bazı proje ve çalışmalara katkıda bulundu ve bazılarını bizzat yönetti.

Finlandiya, Belçika, Almanya (2), Malezya, Singapur, Dubai, İspanya, İngiltere, Fransa, Japonya, Suudi Arabistan, Kenya, İsviçre (2), İsveç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna Hersek Federasyonu, İtalya, Çin Halk Cumhuriyeti ile Hindistan´da inceleme ve araştırmalarda bulundu.

“Millî Eğitim Bakanlığında Yapısal Değişmeler: Türk Eğitim Sistemi”, “Millî Eğitim Mevzuatı”, “Eğitimde Stratejik Planlama”, “Cumhuriyet Döneminde Türk Millî Eğitim Sistemindeki Gelişmeler”, “Türk Eğitim Sistemi ve Yönetimi”, “Aklın Yolu 1” ve “1001 Söz” adlı yayınlanmış kitapları bulunmaktadır. Türk Eğitim Sistemi ve Yönetimi adlı kitabı bazı üniversitelerde yüksek lisans düzeyinde ders kitabı olarak okutulmuştur.

Çeşitli yayın organlarında yayınlanmış makaleleri, akademik ve köşe yazıları bulunmaktadır.

Eğitim politikası, eğitim planlaması, stratejik yönetim ve planlama, strateji geliştirme konuları uzmanlık alanları olup, eğitim-öğretim ve yönetime dair çalışmalarına devam etmektedir.

Birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu, üye ve yönetici sıfatıyla görevi bulunmaktadır.

Evli, biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuk babasıdır.

2003-2011 yılları arasında Daire Başkanı (Araştırma Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı/Araştırma ve Planlama Daire Başkanı – Strateji Geliştirme Başkanlığı/Stratejik Yönetim ve Planlama Daire Başkanı) olarak görev yaptı.

2011-2018 yılları arasında Ortaöğretim Genel Müdürü olarak görev yaptı.

25 Temmuz 2019 tarihli ve 30842 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta iken, Strateji Geliştirme Başkanlığına atanmıştır.

Hemşerimiz Ercan Türk’ü tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.