Giresun HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN info@nefsipiraziz.com

Coğrafi Konum

- +

COĞRAFİ KONUM:

Nefsi Piraziz Köyü’nü güney doğuda Narlık Köyü, güney batıda Şeyhli Mahallesi, güneyde Piraziz İlçesi ve kuzeyde Maden Mahallesi ile sınırları vardır.

 

İlçeye adını veren

Nefsi Piraziz Köyü 11 Mahalleden oluşmaktadır.

1-Guzköy Mahallesi.

2-Düzağız Mahallesi.

3-Davutoğulları Mahallesi.

4-Rıstamlı Mahallesi.

5-Kemerkıran Mahallesi.

6-Panikoğulları Mahallesi

7-Papar Mahallesi.

8-Yazıköy Mahallesi.

9-Abidinoğulları Mahallesi.

10-Hacımalli (Avcıoğulları) Mahallesi.

11-Delihabipoğulları Mahallesi.

 

YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ:

 Nefsi Piraziz Köyü yeryüzü şekilleri olarak derin vadiler ve dik yamaçlardan oluşmaktadır. Dar ve küçük düzlüklerin dışında ova türü bir araziye sahip değildir. Köyde bulunan yükseltiler (Tepeler) adlarla isimlendirilmiştir.

Bu Tepeler;

Boştepe,

Veli Tepesi,

Evliya Tepesi,

Kufa Tepesi,

Nefsi Piraziz’de görülen yükseltilerdir.

AKARSULAR:

Nefsi Piraziz Köyü iki akar suya sahiptir.  Bunlar Domuz Deresi ve Kuva Deresi diye adlandırılmıştır. Nefsi Piraziz Köyü Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iklim özelliği olan yağış nedeniyle bu iki dere özellikle yaz ayları dışında fazla su toplamaktadır. Buna karşılık su ihtiyacı Belediye suyu olan Pazarsuyu ve geçtiğimiz yıl hizmete giren Balçıklı Köyünden karşılanmaktadır.

İKLİM:

Nefsi Piraziz Köyünün iklimi tipik bir Doğu Karadeniz iklimidir. Kışları serin, yazıları ılık geçer. Yağışlar dört mevsime dağılır ve yıllık yağış ortalaması 1100-1300 milimetreyi aşar. Bölgenin yağış iklimi göz önüne alınırsa bitki örtüsü buna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Köyde Gürgen, Ladin, Kızılağaç, Kestane, Kestane, Pelit, Meşe ve bunlar gibi ağaçların yanı sıra tüm köy yoğunlukla fındık ağaçları ile çevrilidir. Nefsi Piraziz Köyünün çayır ve meralara ayrılan bölümü yüzde üç (%3) kadardır.