Giresun HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN info@nefsipiraziz.com

Genel

Nefsi Piraziz

FAE Müdürü Akar, Kar Yağışına Dikkat Çekti

- +

Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) Müdürü Aysun Akar, bölgemizde yoğun kar yağışlarının yaşandığı bu dönemde bahçelerde düzenli kontroller yaptıklarını belirtti.

Aysun Akar, yayınladığı basın bülteninde şu bilgileri paylaşıldı:

“Enstitümüz fındığın dinlenme döneminde 2 haftada 1, dinlenmeden çıkarak tomurcuk kabarması başladığı andan itibaren ise haftada 1 Giresun ve Ordu illerinde toplam 6 lokasyonda fenolojik gözlem yapmaktadır. Yani erkek ve dişi çiçek açımı, yaprak açımı, çotanak bağlama dönemleri ve daha sonrasında fındığın geçirdiği tüm fizyolojik evreler gözlenmektedir. 6 lokasyonda yürütülen bu çalışmalar sahil, orta ve yüksek kolu temsil edecek şekilde belirlenmiştir. Düzenli yapmış olduğumuz gözlemlerle fındığın iklim şartlarından etkilenme durumu da belirlenmektedir.

Cuma gününden bu yana bölgemizde yağan kar ve düşük sıcaklıkların fındığa olumsuz etki yapıp yapmadığını takip ediyoruz. Orta ve yüksek kolda bazı bahçelerde 11-15 Mart tarihleri arasında gece saatlerinde 0 (sıfır) derecenin altında sıcaklıklar gerçekleştiğini tespit ettik. Ancak fındığa ne düzeyde etki yapacağı önümüzdeki süreçte belli olacak. Şimdilik net bir ifade kullanmak için erken. Gözlemlerimiz ve veri toplama çalışmalarımız devam ediyor.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.